Tri koraka za povećanje omega 3 u jajima

Jaja sa povećanim sadržajem omega 3 masnih kiselina sve više dobijaju na popularnosti. Zdravstvene beneficije dvije važne masne kiseline (EPA i DHA - eikozapentaenska i dokozapentaenska kiselina) razlog su zašto se jaja bogata omega 3 masnim kiselina nameću kao zdravija alternativa standardnim jajima.

Tri koraka za povećanje omega 3 u jajima

Jaja bogata omega 3 često se povezuju sa slobodnim načinom držanja koka i tu ima istine. Pa ipak, postoje i drugi dopunski načini koji značajnije mogu povećati sadržaj ovih masnih kiselina u jajima nosilja. Saznajte u nastavku teksta tri koraka odnosno tri dodatka za efikasno povećanje omega 3 masnih kiselina u jajima.

 

1. Dodavanje lanenog sjemena

Dodaci često imaju presudan uticaj na kvalitet jaja kod nosilja. Takav je slučaj i kada se radi o masnim kiselinama. Laneno sjeme je izvrstan izvor ALA kiseline (alfa-linolenske kiseline) - prekursora omega 3 kiselina. Kokoške su životonje koje imaju izvrsnu sposobnost pretvaranja ALA-e u omega 3 masne kiseline (već pomenute EPA i DHA).

Laneno sjeme može se dati cijelo (manja iskoristivost) ili kao samljeveno/natopljeno/ekstrudirano (bolja iskoristivost). Možete ga pomiješati sa prekrupom, kukuruzom ili ga davati samog. Sa količinom ne treba pretjerivati, a jedna studija je otkrila da dijeta koja čini (do) 12% SFSM-a (mljevene i natopljene lanene sačme - laneni proizvod nakon uklanjanja ulja) ne ispoljava negativne efekte na zdravlje koka. Šta više ovakav dodatak obroka povećava profile lipida u plazmi, zatim profile lipida u žumancetu, a pozitivno utiče i na imunološki status životinje.

 

2. Ispaša koka

Koke ne pasu, ali ispaša kao pojam koji predstavlja hranjenje svježom, zelenom i travnom masom u sred njene vegetacije jeste pravi termin koji se može koristiti i kod nosilja. Zelena i svježa travna masa jako je dobar izvor ALA kiseline, za koju smo već naveli da je prekursor (preteča) omega 3 kiselina. Takođe, gdje ima ispaše ima i insekata koji su izvrstan obrok za koke, sadrže ujednačen odnos omega 3 i omega 6 masnih kiselina (dobro za kvalitet jaja) i hitin koji može poboljšati boju jaja (posrednim putem).

Živina rado jede raznovrsnu travu, travu koja je mlada, sočna i nutritivno bogata. Gotovo uvijek izbjegavaju korove, travu koja se osušila ili počela da se suši, kao i previsoku travu. Zbog toga treba gledati da se koke puštaju na “mlade pašnjake” ili livade, možda i prije sezone puštanja preživara kako bi očistile teren i pripremile ga za sezonu.

 

3. Dodaci ribljeg porijekla

Riblje brašno kao hranivo sa svim potrebnim aminokiselinama za rast, razvoj, reprodukciju i proizvodnju jaja važilo je za hranivo broj jedan u ishrani živine. Poremećaj tržišne cijene ovoga hraniva, negativan uticaj na miris jaja i mesa doveli su do njegove smanjene upotrebe. Takođe, riblje brašno se često obesmašćuje do nivoa koji ostavlja jako mali sadržaj ulja, a visoke temperature gotovo da veći dio unište.

Riblje ulje je značajno bolji izbor i izvor omega 3 masnih kiselina, ali mu je velika mana njegova cijena. Riblje ulje i danas drži dobru cijenu, pa njegov eventualni dodatak može povećati proizvodnu cijenu jaja.

Treba biti pažljiv i sa doziranjem ribljih dodataka u ishrani koka kako biste izbjegli jedan od glavnih problema - miris u ukus jaja koji "vuče" na riblji miris.

 

Dodaci bogati alfa-linolenskom kiselinom (omega 3) i EPA i DHA masnim kiselinama (omega 3) najbolji su načini da se poveća sadržaj EPA i DHA - dvije glavne omega 3 masne kiseline. Ispaša kao dodatni korak često dopunjuje dijetu omega 3 kiselinama, ali ima i pozitivan uticaj na boju, konzistenciju, miris i ukus jaja.

Izaberite jedan ili dva, možda čak i kombinaciju 3 dodatka/koraka, kombinujte i isprobajte vašu najbolju varijantu.

Šta mislite o ovom članku?

like

dislike

love

funny

angry

sad