Higijena muže - važna za dobar kvalitet mlijeka
Higijena muže važna je kako sa zdravstvenog tako i sa produktivnog aspekta. Primjena pravilnih koraka u muži obezbjeđuje čistije mlijeko, ali i bolje zdravlje krava. Koji su to osnovni koraci u muži domaćih životinja - saznajte u tekstu.

Higijena kod muže domaćih životinja igra kritično ulogu. Važna je kako za kvalitet mlijeka, tako i za očuvanje bezbijednosti potrošača, a ako se radi o otkupu onda je bitna i zbog cijene mlijeka.
Poznato je da na kvalitet mlijeka utiču brojni faktori, od načina ishrane životinje preko genetike pa do muže u štali. Ipak, postupak muže ima daleko najveći uticaj, jer ukoliko se ne sprovodi stručno može izazvati potpunu kontaminaciju mlijeka kojeg je teško očuvati.
Osim toga, zdravlje muzne životinje može biti ugroženo, čime je ugrožena čitava proizvodnja.
Gdje se nalaze i kako baterije utiču na mlijeko?
Okolina gdje se obavlja muža životinja puna je bakterija, kako onih koje nisu štetne, tako i onih negativnih. Prostori koji su prozračni, svijetli, ne odaju nikakve mirise govore nam da se radi o mjestima gdje je malo organske materije, vrlo malo ili nimalo organske materije u raspadanju i poluraspadanju. U takvoj okolini ima manje neželjenih bakterija koje mogu kontaminirani mlijeko, dok u zatvorenim, slabo prozračnim i prostorijama gdje borave životinje ima dosta organske materije, vrlo mnogo materije u raspadanja, dosta insekata i obilje štetnih mikroorganizama. Takav ambijent nikako nije dobar za mužu i trebalo bi ga, po mogućnosti, izbjegavati.
Bakterije, bilo štetne ili korisne, mijenjanju kvalitet mlijeka, te se stoga izbjegava svaki kontakt mlijeka sa bilo kojom površinom osim onih neophodnih. Prisustvo bakterija u mlijeku povećava broj somatskih ćelija, stvara organske kiseline (podiže mu kiselost), a kao krajnji rezultat javlja se kvarenje sirovine.
Bakterije uzrokuju hemijske promjene u mlijeku koje dovode do lošeg ukusa i mirisa mlijeka. Naposletku, ukoliko bakterije prodru u tkivo vimena tada nastaje upala - mastitis.
Osnovne higijenske mjere prije, tokom i nakon muže
Kako bi muža bila higijenski prihvatljiva i efikasna trebalo bi slijediti osnovne korake, koji su podijeljeni u tri dijela, i to:
Prije muže
- Obavezno pranje ruku i opreme.
- Čišćenje vimena ubrusom ili krpom.
Može se obaviti mokrom krpom ili ubrusom, ili suvom krpom ili ubrusom. Na ovaj način uklanja se prljavština, a sa njima i bakterije. Za svako grlo koristiti različite djelove i strane krpe ili idealno različite ubruse.
- Prvi mlaz ne koristiti
Prvi mlaz mlijeka obavezno se mora odstraniti u posebnu posudu. On sadrži najveći broj bakterija, a sem toga dobra je kontrolna tačka za provjeru kvaliteta mlijeka.
Tokom muže
- Upotreba čistih posuda
Obezbijedite čiste kante za mužu, odnosno muzilicu ukoliko muzete mašinski. Kanta treba da bude suva, bez organskih ili bilo kojih drugih ostataka.
- Pravilna muža
Podrazumijeva se da tehnika muže bude pravilna. Hvat rukama mora biti nježan, a ukoliko radite mašinsku mužu tada podesite optimalan pritisak mašine.
- Izbjegavanje prosipanja mlijeka
Kada se muze posebnu pažnju treba posvetiti čuvanju okoline od kontaminacije mlijekom. Kako je mlijeko vrlo kvarljiv proizvod i pogodan za brz razvoj bakterija, izbjegavajte prosipanje mlijeka po okolini.
Poslije muže
- Dezinfekcija vimena
Neki farmeri je izbjegavaju, ali je itekako značajna. Kupite specijalizovano sredstvo za tretiranje sisa poslije muže, ili koristite domaći preparat na bazi joda.
- Čuvanje mlijeka
Poslije muže obezbijedite odgovarajuće skladištenje sirovog mlijeka. Laktofriz ili običan frižider nije presudno važno, ali je od izuzetne važnosti optimalna temperatura koja bi trebalo da bude maksimalno 4°C.
- Pranje i sušenje opreme
Kada se odradi posao sa mužom slijedi pranje opreme i mašina koje se treba obaviti što prije. Sušenje je takođe bitan korak kako ne bi došlo do naknadne kontaminacije opreme.
Koje greške se sreću na terenu?
- Čišćenje sisa i vimena istom krpom.
- U praksi se sreću slučajevi gdje se vimena životinja čiste istom krpom, ustajalom vodom ili više puta korišćenim dezinfekcionim sredstvom. Ovo je idealna situacija da dođe do pojave mastitisa, a moguće i drugih oboljenja životinje. - Nepodešena mašinska muža.
- Mašinska muža je bolja od ručne isključivo, ali samo isključivo ukoliko se dobro podesi pritisak, mašine dobro održavaju (higijenski, ali i mehanički). U praksi je jedna od najčešćih greška nepodešenost mašine za mužu, korišćenje neprikladnih mašina, a ponekad i loša higijena. - Prvi mlaz se prosipa u neposrednoj okolini.
Potencijalno veliki problem kod muže domaćih životinja jeste prosipanje prvog mlaza u okolini gdje su životinje. To može biti prava kontaminaciona bomba. - Pranje, ali ne i sušenje opreme i mašina
Iako se operu, mašine i oprema moraju se osušiti. Razloga za to ima dosta, a treba izdvojiti samo glavne, a to su:
- ostaci vlage idealno su okruženje za rast bakterija
- stvaranje kamenca još je jedan od načina koji može naštetitit mašinama, ali i kvalitetu mlijeka
- razređivanje dezinfekcionih sredstva (ukoliko se isto koristi poslije pranja mašina i opreme)
- korozija - smanjuje vijek trajanja opremi i mašinama.
Higijena muže treba da bude prioritet mliječnog stočarstva. Ona ne predstavlja nikakav luksuz, već potrebu da se zaštite kako potrošači tako i proizvođači. Mlijeko visokog kvaliteta ne samo da osigurava zdravstvenu bezbijednost i bolju cijenu, već i povjerenje kod kupaca. Primjena dobre prakse i rešavanje kritičnih tačaka u proizvodnji mlijeka može se sprovoditi kako kod malih proizvođača sa ručnom mužom, tako i kod velikih sa robotskom mužom.
Šta mislite o ovom članku?





