Kako napraviti domaći preparat za dezinfekciju vimena poslije muže?

Vime je poslije muže osjetljivo, a izostanak dezinfekcije može označiti početak mastitisa. Saznajte kako kod kuće napraviti dezinfekciono sredstvo za poslije muže, u par koraka.

Kako napraviti domaći preparat za dezinfekciju vimena poslije muže?

Važnost dezinfekcije vimena poslije muže je dobro poznata. Vime je nakon završetka ove operacije osjetljivo, otvorene su pore, sisni kanali su prošireni, a ulazak bakterija olakšan. Ukoliko se ne uradi dezinfekcija, farmer rizikuje pojavu široke lepeze oboljenja vimena od kojih je najopasniji mastitis. Potapanje tzv. dipping najraširenija je i najbolja metoda zaštite vimena poslije muže, a koristi se kako u malim tako i u velikim sistemima.

Kakav treba da bude preparat da bi zaštitio vime od infekcije?

  • Osnovno svojstvo preparata treba da bude antiseptičko - dakle da djeluje protiv širokog spektra bakterija, gljivica i virusa.
  • Drugo bitno svojstvo preparata odnosi se na njegovu reakciju sa osetljivim djelovima, a vime je upravo takvo. Sredstvo ne smije da iritira životinju, da izaziva peckanje, svrab ili bilo koji drugi vid nelagodnosti.
  • Jednostavan za upotrebu. Preparat mora biti u takvom obliku da ga je lako aplikovati na vime muznog grla. Najbolji oblik u ovom slučaju je tečni oblik kako bi se lako manipulisalo sa njim.
  • Cjenovnovna pristupačnost još je jedna od osobina koju treba da posjeduje sredstvo za dezinfekciju vimena poslije muže. Njegova pristupačnost (cjenovna) omogućava redovno korišćenje, smanjuje mogućnost prestanka korišćenja, a takođe obezbjeđuje veću rentabilnost u proizvodnji mlijeka.

Kako napraviti sredstvo?

Sastojci:

  • 1 litar prokuvane (ili destilovane) vode
  • 50 ml 10% jodnog rastvora (ili apotekarskog povidon joda)
  • 10 ml glicerina (za omekšavanje kože)
  • po želji: 1 kašičica sirćeta (prirodni antiseptik)

Priprema:

  • U čistu flašu s poklopcem sipajte destilovanu vodu.
  • Dodajte jod, glicerin i (po izboru) sirće.
  • Dobro promućkajte.
  • Prespite u bočicu sa prskalicom, ili ga ostavite u običnoj bočici, po potrebi sipajući u čaše/sprej bočicu za dezinfekciju.

Čuvajte ga u zatvorenoj flaši na hladnom i tamnom mjestu, do 7 dana.

Kako ga koristiti?

Prije nego započnete mužu pripremite prepat. U zavisnosti od toga kako ćete ga koristiti zavisi njegova priprema. Ukoliko planirate tzv. dipping - umakanje sisa u čaše sa sredstvom, sipajte sredstvo u specijalizovane čašice za potapanje ili uzmite obične plastične. Ukoliko se pak odlučite za prskanje sisa prskalicom (preko boce), tada sredstvo prespite u bocu sa prskalicom i stavite pored sebe, kako biste odmah tretirali sise životinje kada završite sa mužom.

Napomene

  1. Ne koristite sredstvo kod životinja sa povrijeđenim sisama.
  2. Ukoliko primijetite da se koža sisa suši - povećajte glicerin prilikom pravljenja preparata.
  3. Ako se promijeni boja rastvora (od stajanja najčešće) nemojte ga koristiti, već napravite novu turu.

Nijedno sredstvo nije skupo, a naročito domaće-pravljeno ako utiče na to da se spriječi mastitis kod muznih životinja. Zato, napravite svoj primjerak dezinfekcionog sredstva i smanjite mogućnost pojave mastitisa, ali i povećajte kvalitet dobijenog mlijeka. Ovaj domaći recept može poslužiti kao dobra mjera za zaštitu sisa nakon muže, posebno u domaćinstvima gdje se ne koristi komercijalna hemija. Ali on nije zamjena za profesionalna sredstva čije je djelovanje ipak dugotrajnije i stabilnije. Poljoprivrednici mogu izabrati ono što im najbolje odgovara – važno je da se higijena ne preskače.

Šta mislite o ovom članku?

like

dislike

love

funny

angry

sad