Seoski kefir: kako napraviti domaći kefir od mlijeka sa sela
Domaći seoski kefir spada u red najzdravijih namirnica. Lako probavljiv, bogat probioticima i enzimima, izvrsnog ukusa – seoski kefir je prava namirnica za ljetnje mjesece jer hidrira organizam, a ukusom nas vraća u davno prošla vremena.

Kefir predstavlja napirak koji se dobija uz pomoć kefirnih zrnaca koja ustvari predstavljaju simbioznu smjesu probiotika sa nekim vrstama gljivica (pozitivnih) koje kada se dodaju u supstrat (mlijeko, šećerna voda, sok) pretvaraju šećere u mliječnu kiselinu, ugljen dioksid i druga jedinjenja. Takođe, bitno svojstvo kefira je obogaćivanje supstrata probioticima – živim materijama koje doprinose zdravlju probavnog trakta i drugim pozitivnim zdravstvenim aspektima.
Koja je razlika između seoskog i kupovnog kefira?
Razlika seoskog u odnosu na kupovni kefir velika je i odnosi se na svaki aspekt. Za seoski domaći kefir koristi se mlijeko od farmi sa sela, domaće, o čijem kvalitetu ne treba mnogo pričati. Kefir od takvog mlijeka ima izraženu aromu, ukus i miris, a struktura mu je kremastija (zbog povećanog sadržaja proteina i masti u mlijeku).
Takođe, seoski domaći kefir bogatiji je vitaminima A i D, ali i ALA-om (alfa-linolenska masna kiselina), naročito u ljetnjim mjesecima kada proizvedeno mlijeko potiče sa pašnjaka. U domaćem kefiru nema stabilizatora, homogenizacije niti separacije mliječne masti što ga čini više prirodnim i daje mu karakterističan “prirodan” ukus.
Zdravstvene prednosti kefira
Kefir ima nekoliko značajnih zdravstvenih beneficija koje ostvaruje preko probiotika, aktivnih peptida, enzima i prebiotika.
- Poboljšava mikrobiom crijeva.
- Povećava svarljivost hrane.
- Povećava apsorpciju kalcijuma iz mlijeka.
- Može pomoći kod intolerancije na laktozu
- Lokalna bakterijska flora sa sela = potencijalni dodatni efekti koje nauka tek istražuje.
Kako napraviti domaći seoski kefir?
Pravljenje seoskog kefira nije komplikovano, a potrebno vam je:
- 40 g kefirnih zrnaca
- 1000 ml domaćeg sirovog ili kuvanog mlijeka
- jedna staklena tegla
- gaza i
- jedna gumena lastika
Postupak
Sipajte mlijeko (najbolje sobne temperature) u teglu i dodajte mu kefirna zrnca. Preko tegle stavite gazu i pritegnite lastikom kako ne bi spadala. Ostavite teglu na tamno mjesto, na sobnoj temperaturi (idealno 20-23°C).
Sačekajte da kefirna zrnca fermentišu mlijeko (obično je potrebno 24h), ukoliko želite jači kefir sačekajte još 24 h, a ukoliko volite blag kefir – fermentaciju prekinite poslije 12 - 15h.
Gotov kefir procijedite kroz plastično ili metalno sito, odvajajući zrnca od dobijenog kefira. Kefirna zrnca stavite u teglu sa novom količinom mlijeka, ili jednostavno blago isperite vodom, stavite u čistu teglu, prelijte malom količinom mlijeka (tek da mlijeko samo prekrije površinu zrnaca) i ostavite u frižider (5-7 dana).
Domaći kefir od mlijeka sa sela predstavlja pravu poslasticu koju svaki farmer može da napravi, jer ima pravo, domaće mlijeko. Samo je potrebno nabaviti kefirna zrnca i ništa više. Ovaj zdravi napitak biće gotov za čas, a čak ga je i lakše praviti od kiselog mlijeka. Zato, zamijenite povremeno tradicionalno kiselo mlijeko pravim seoskim domaćim - kefirom.
Šta mislite o ovom članku?





