Priprema zemljišta za proljećnu sjetvu
Kvalitetna priprema zemljišta donosi veće prinose, zdravije biljke i jednostavniji rad – ključ uspješne proljećne sjetve.

Pravilna priprema zemljišta
Pravilna priprema zemljišta ključ je za uspješnu proljećnu sjetvu, a koja se ogleda u povećanom prinosu, boljem zdravlju biljaka i olakšanom radu. Povećan prinos rezultat je nekoliko faktora koje donosi pravilna priprema a to su između ostalog - povećanje organske materije, bolja struktura zemljista i povećanje mineralnih komponenti u istom.
Lakši rad omogućiće i brže obavljanje posla što će u konačnici rezultirati kvalitetnijim, zdravijim i ekonomičnijim krajnjim proizvodima.
Analiza zemljišta
Analiza zemljišta se obavlja u različitim periodima, već u zavisnosti od toga šta se planira da se sije, kada se sije, i koje analize se rade. Ipak, kada se priča o proljećnoj sjetvi tada se analiza zemljišta može i treba raditi prije samog početak sezone i prije svake druge operacije.
Osnovne analize zemljišta poput prisustva organske materije, sadržaj kalijuma, fosfora i azota, kao i pH vrijednost najčešće su te koje se rade.
- Ukoliko je pH vrijednost visoka (preko 7,5) treba dodati sumporne preparate ili organski stajnjak.
- Ukoliko je pH vrijednost niska (ispod 5,5) treba dodati kreč ili dolomitno brašno.
Đubrenje
Na osnovu analize zemljišta vrši se đubrenje istog. Potrebnu količinu đubriva potrebno je dodati prije početka dubokog oranja. Koriste se NPK, urea ili KAN, a mogu i neka od organskih đubriva poput zgorelog stajnjaka ili komposta. Takođe treba imati na umu da se azotna đubriva mogu unositi tokom vegetacije, dok je kalijumova i fosforna đubriva preporučljivo unijeti prije sjetve.
Duboko oranje i osnovna obrada zemljišta
Oranje na 25 do 30 cm dubine, obavlja se u jesen, međutim ukoliko je izostavljeno tada, onda je sada pravo vrijeme da ga uradite. Treba voditi računa da zemljište nije previše vlažno, mada ni previše suvo zemljište nije pogodno niti dobro za duboko oranje.
Tanjiranje
Plitko oranje, tanjiranje ili drljanje obezbjeđuje rastresit sloj za sjetvu, sprečava isparavanje vlage i poboljšava proklijavanje posijanih sjemenki.
Sjetvospremač ili freza
Koriste se za finalnu pripremu, naročito kada se radi o povrtarskim kulturama. Usitnjavanjem zemljišta sjetvospremačem postiže se smanjeno isparavanje vlage iz zemljišta, ali i ravan teren potreban za ravnomjerno i pravilno nicanje biljaka. Još jedna indirektna korist korišćenja sjetvospremača ali i freze jeste uništavanje korova čime se smanjuje upotreba herbicida.
Šta mislite o ovom članku?





