Pravilno đubrenje livada stajnjakom
Saznajte sve o pravilnoj primjeni stajnjaka za đubrenje livada – kada i kako ga koristiti, koje su njegove glavne prednosti i kako postići maksimalan prinos uz poboljšanu plodnost zemljišta.

Đubrenje livada stajnjakom je najstarija metoda poboljšanja plodnosti livada organskim materijama. Kako stajnjak odlikuju izuzetna hranljiva svojstva vezana za zemljište, mnoštvo kako organskih tako i nekih neorganskih, a za zemljište prijeko potrebnih materija, tako je njegovo korišćenje uvijek bilo i ostalo primarna strategija povećanja plodnosti livada.
Ako se primijeni pravilno rezultat primjene stajnjaka biće, pored poboljšane plodnosti, i poboljšan mikrobiološki život u zemljištu. Na taj način stajnjak ima dalekosežne uticaje na čitav ekosistem jedne parcele odnosno livade.
Zašto koristiti stajnjak za đubrenje livada?
Već je pomenuto da stajnjak ima dvije glavne prednosti:
- povećanje hranljivih materija u zemljištu i
- poboljšanje cjelokupne mikrobiologije
Na ovaj način se postiže najočigledniji efekat - povećanje produktivnosti nadzemne mase (biljaka). Osim toga postoje brojne prednosti vezane kroz poboljšanje strukture zemljišta, dugotrajno oslobađanje hranljivih materija i manje ili potpuno isključene potrebe za vještačkim đubrivima.
Kada primijeniti stajnjak?
Dobro je poznato da primjena stajnjaka tokom jeseni ili čak i rane zime (u nižim regionima) predstavlja pravi period za aplikaciju stajnjaka na livadama. Nakon završene jesenje sezone košenja tj. ispaše, pravo je vrijeme da se stajnjak aplikuje, jer u tom periodu hranljive materije iz stajnjaka imaju dovoljno vremena da se razgrade i prodru u zemljište prije početka vegetacije koja počinje u proljeće.
Jedna alternativa primjeni stajnjaka u jesen i početkom zime predstavlja primjena u rano proljeće. Najčešće se ovakva primjena izbjegava te vrlo rijetko koristi, jer se mora paziti na oštećenje mladih biljaka prilikom takve primjene.
Takođe, bitno je napomenuti da je važno izbjegavati primjenu tokom kišnog perioda. Prevelika vlaga tj. voda može uzrokovati ispiranje hranljivih materija u dublje slojeve zemljišta, čime se smanjuje njihova dostupnost biljkama.
Kako primijeniti stajnjak na livadi?
Pravilno raspoređivanje stajnjaka na livadi važno je isto koliko i vrijeme primjene. Previše stajnjaka na jednom mjestu stvara nepovoljne uslove za rast, smanjenje maksimalne produkcije nadzemne mase, a takođe može uzrokovati i ekološki crne tačke. Sa druge strane izostanak korišćenja stajnjaka na drugim mjestima smanjuje potencijal i takođe smanjuje maksimalnu produkciju biljaka.
Danas se najčešće koriste rasturači stajnjaka kako bi se obezbijedila ravnomjerna i brza preraspodjela.
Preporučuje se primjena u količini od 20 do 30 tona stajnjaka po hektaru. Nakon što se stajnjak rasporedi, poželjno je da se lagano unese u površinski sloj zemlje pomoću plitkog oranja ili tanjiranja. Ovo sprečava gubitak hranljivih materija isparavanjem i poboljšava njegovu integraciju sa zemljištem.
Dodatni savjeti
Koristite zreo stajnjak - kod svježeg stajnjaka javlja se visok sadržaj amonijaka koji može biti poguban za biljke. Sa druge strane zreli stajnjak ima uravnoteženiji sastav koji je lakše razgradiv.
Izbjegavajte prekomjernu primjenu - prekomjerna primjena stajnjaka nije dobra, a glavna zamjerka koja se navodi odnosi se na zakiseljavanje zemljišta.
Koristiti ga uz ostale dodatke - uz stajnjak, možete razmotriti upotrebu kalcijum-karbonata za regulaciju pH vrijednosti zemljišta ukoliko je potrebno.
Primjenom ovih praksi možete postići značajno povećanje kvaliteta i prinosa vaše livade, istovremeno doprinoseći održivom razvoju poljoprivredne proizvodnje.
Šta mislite o ovom članku?





