Pravilna obrada zemljišta

Pravilna obrada zemljišta je ključan proces u dugoročnom poboljšanju plodnosti i kvaliteta tla. Koji su glavni ciljevi obrade zemljišta?

Pravilna obrada zemljišta

Pravilna obrada zemljišta treba biti glavni cilj, jer bez pravilne obrade nema dobrog prinosa. Povećana plodnost, bolje zdravlje biljaka i povećana produktivnost glavne su prednosti koje obezbjeđuje obrada u pravo vrijeme.


Ciljevi obrade zemljišta

Glavni cilj obrade jeste:

  • uništavanje korova;
  • poboljšanje vodno-vazdušnog režima;
  • povećanje organske materije te bolja apsorpcija organskih materija;
  • očuvanje zemljišta, te priprema istog za sjetvu i sadnju.

Tipovi obrade zemljišta

Osnovna obrada

Glavna je i kao što joj i samo ime kaže - osnovna obrada u pripremi zemljišta za sjetvu ili sadnju. Obavlja se na dubini od 20 do 40 cm, a glavni joj je cilj razbijanje površinskog sloja. Takođe, unošenje žetvenih ostataka često se uporedno izvodi kako bi se u zemljište unijele dodatne organske materije. Osnovna obrada izvodi se pomoću pluga ili podrivača.

Predsjetvena priprema

Tanjiranje, drljanje i freziranje obavljaju se u predsjetvenoj pripremi. Ove operacije omogućavaju mek pokrivač zemljišta, ali i tvrdu posteljicu što će uticati povoljno na ujednačeno nicanje biljaka. Ukoliko se dobro odradi i ova dva sloja budu u koheziji, tada će i pri manjim padavinama donji sloj zemljišta zadržavati vlagu, dok će gornji dio omogućiti vodi da prodre so donjeg sloja.


Međuredna obrada

Međuredna obrada ili kultivacija radi se tokom vegetacije. Uništavanje korova, prozračivanje tla i očuvanje vlage ciljevi su ove kultivacije. Međuredna kultivacija je od izuzetnog značaja jer uništava korove koji mogu da zauzmu i do 40% u ekstremnim slučajevima.


Načela pravilne obrade zemljišta

  • Odgovarajuće vrijeme: najbolje vrijeme za pravilnu obradu jeste kada zemljište nije niti previše vlažno, ali ni previše suvo.
  • Čuvanje hranljivih materija: ostavljanje žetvenih ostataka ili unošenje nove organske materije, poput stajnjaka, smatra se jednim od najvažnijih koraka u pripremi zemljišta za sadnju.
  • Mehanizacija: i po vrsti mašina i po tipu odnosno najviše snazi, mora odgovarati. Pravilno podešavanje tanjirača, drljača i ostalih priključnih djelova smanjuje oštećenje zemljišta i štedi energiju, čuvajući pri tom samu mašinu.

Pravilna obrada zemljišta nije samo bitna za prinos, ona dugoročno treba da očuva plodnost i mikrobiološku aktivnost tla. Pitanju obrade treba posvetiti određenu pažnju, pa se s toga preporučuje unaprijed planirati sav proces od osnovne do međuredne obrade.

Šta mislite o ovom članku?

like

dislike

love

funny

angry

sad