Koliko je potrebno prostora kokoškama u slobodnom uzgoju?
Slobodan uzgoj nosilja postaje sve popularniji! Saznajte EU standarde i kako preći sa intenzivnog uzgoja na ekološki prihvatljiv sistem.

Slobodan uzgoj nosilja – rastući trend u stočarstvu
Slobodan uzgoj nosilja sve je popularniji način držanja živine kod mnogih farmera. Potrošači su spremni da plate nešto višu cijenu proizvoda za kvalitetan proizvod, ali situacija je takva da nema dovoljno jaja iz slobodnog uzgoja na tržištu.
Evropska Unija je, sada već davno, za sve svoje članice propisala uslove pod kojima jaja mogu nositi u svom nazivu "slobodan uzgoj". Jedan od takvih uslova odnosi se i na slobodu kretanja životinja.
Koliko prostora je potrebno?
Prema EU regulativi, kokoške u slobodnom uzgoju moraju imati:
- najmanje 4 m² spoljašnjeg prostora po kokoški (površina pod travom, šumarcima ili otvorenim dvorištima);
- najviše 9 kokošaka po m² unutar objekta, s tim da svaka mora imati pristup gnijezdima, prečkama za odmor i stelji za čeprkanje;
- otvoreni izlazi od najmanje 2 m širine kako bi kokoške nesmetano izlazile napolje.
Prednosti slobodnog uzgoja
Kokoške u ovakvom sistemu imaju duži produktvni vijek, nose zdravija jaja, a takođe imaju manje problema sa bolestima pluća, digestivnim smetnjama i manje problema sa povredama. Ovakav vid držanja iziskuje povećane troškove koji se djelimično, a nekada i u potpunosti mogu opravdati većom cijenom jaja, te manjim ulaganjem u veterinarske troškove.
Kako preći sa intenzivnog na uzgoj u slobodnom sistemu?
Za poljoprivrednike koji žele da pređu na slobodan uzgoj, preporučuje se postepena adaptacija prostora, postavljanje odgovarajućih skloništa i osiguravanje kvalitetne ishrane.
Konstantno poboljšanje uslova u kojima boravi živina mora biti prioritet, a kao krajnji rezultat mora se imati u vidu što veća dobrobit životinje.
Iako slobodan uzgoj zahtijeva veće investicije i više prostora on donosi brojne prednosti – kako za kokoške, tako i za farmere. Poštovanje EU standarda omogućava proizvodnju zdravijih jaja i otvara vrata ka širem tržištu, čineći ovaj model uzgoja sve više isplativijim i održivijim.
Šta mislite o ovom članku?





