Koju so koristiti u ishrani preživara?
Izbor soli važan je zbog nekoliko razloga, a koju so koristiti zavisi najviše od sistema proizvodnje koja se primjenjuje na farmi.

Uloga soli u ishrani domaćih životinja
Odabir vrste soli u ishrani domaćih životinja sve više dobija na značaju, kako zbog sve većeg broja različitih vrsta soli tako i zbog njenog povoljnog djelovanja na organizam životinja.
So je vrlo važan dodatak, jer sadrži dva ključna osmoregulatorska minerala - natrijum i hlor. Ovi minerali igraju ulogu u povećanju apetita, stimulisanju varenja, doprinose boljem kvalitetu mesa kod životinja, ali imaju i još jednu važnu ulogu, a to je regulacija i balans vode u organizmu životinja.
Kako odabrati odgovarajuću so?
Izbor soli za potrebe korišćenja kod domaćih životinja zavisi od više činilaca. Prije svega treba napomenuti da postoji više vrsta odnosno tipova soli koje se mogu koristiti u njihovoj ishrani, a dabir najprije zavisi od faktora poput oblika proizvodnje i stepena intenzivnosti.
Vrste soli prema intenzitetu proizvodnje
Ekstenzivna proizvodnja – osnovne potrebe
U ekstenzivnom stočarstvu, na pašnjacima, najčešće nema potrebe za dodacima mineralnih blokova za lizanje. U ovom sistemu i periodu godine dovoljna je obična stočna so u bilo kojem obliku, a najčešće se koristi u rasutom stanju. U ovom sistemu životinjama se so miješa sa žitaricama ili se čak daje sama u koritima ili jaslama. Treba izbjegavati davanje soli na livadama, što obično doprinosi uništavanju vegetacije na tim mjestima.
Poluintenzivna proizvodnja – mineralni dodaci
Kada se radi o sistemu u kojem je ispaša samo dopuna ishrani, odnosno pomoćna strategija, a prihrana i okrenutost na što bolje priraste u prvom planu, tada bi trebalo razmisliti o korišćenju mineralnih blokova za lizanje. Ovakav "paket" soli ima gotovo sve potrebne neorganske materije za visok i nesmetan rast i razvoj životinje. Ipak, treba obratiti pažnju na tip soli tj. zastupljenost minerala koje proizvođači dodaju. Previše bakra ili selena, može poremetiti cikluse kod životinje, izazvati suprotan efekat, a u krajnjem slučaju imati fatalne posljedice po neotporne jedinke. Zbog toga se uvijek preporučuje kupovati zasebne blokove za lizanje po vrstama životinjama (za goveda, za ovce, pa čak zasebno i za koze ukoliko za to postoji mogućnost).
Intenzivna proizvodnja – maksimalni prirasti
U intenzivnoj proizvodnji sve je orjentisano na što veću produktivnost koja bi trebalo da donese i veće profite. Pri ovakvom stepenu proizvodnje jasno je da so mora biti dostupna po volji, i to najbolje u obliku blokova za lizanje. Životinje same zadovoljavaju svoje potrebe, a primjena samo specijalizovanih formula smjese minerala i vitamina u ovim solima mora biti odrađena, i jedino kao takva ponuđena životinjama. Ukoliko se daju mineralni blokovi tada je najčešće potrebno izostaviti mineralne dodatke iz drugih izvora.
Rizici kontaminacije soli
Iako se generalno so smatra potencijalno najmanje onečišćenim dodatkom za životinje što se tiče mikrobiološke kontaminacije, ona može biti kontaminirana neorganskim elementima. Mnoge nečistoće organskog porijekla zbog toga najčešće nisu problem za životinje, pa tako specifične bolesti teško da mogu nastati njihovom primjenom u stočarskoj djelatnosti.
Međutim, sa druge strane, neorganski elementi, metali - mogu završiti slučajno u so.
- teški metali poput olova, kadmijuma, živa i arsena;
- netopive čestice (pijesak, glina, kamenčići);
- prisustvo otrovnih algi (ukoliko se koristi morska so);
- mikroplastika i slično.
Sve ove materije negativno utiču na životinju. Neurološki problemi i problemi sa orjentacijom - teški metali, smanjenje iskorišćenja hrane i usporeno varenje - netopive čestice, uginuća - otrovne alge i sl. Treba težiti da se kupuje so koja je testirana na čistoću, koja nema bilo kakvih primjesa i koja se kao takva najbolja za životinje.
Zaključak: Zašto je izbor soli važan?
So u ishrani životinja igra veliku ulogu - kako u produktivnosti tako i u obezbjeđivanju dobrog zdravstvenog statusa. Ona određuje i stepen kvaliteta krajnih proizvoda (poput mesa), a u direktnoj vezi određuje i stepen prirasta, zdravlje životinja i reproduktivne cikluse. Zbog svega toga so ne treba shvatati olako, te joj treba posvetiti adekvatnu pažnju.
Šta mislite o ovom članku?





