5 stvari za bolji rod krompira

Koje su to stvari na koje uzgajivači krompira mogu računati kako bi povećali kvantet i kvalitet ove gomoljaste kulture?

5 stvari za bolji rod krompira

Kako povećati rod krompira

Krompir je jedna od najvažnijih biljnih kultura u Crnoj Gori. Naročito je popularan za uzgoj u brdsko-planinskim predjelima, a njegov prilično jednostavan uzgoj čini ga idealnim za mnoga seoska domaćinstva. Ipak, postoje neke tehnike čija primjena može rezultirati boljim i kvalitetnijim rodom, tako da u nastavku slijedi 5 koraka pomoću kojih možete poboljšati proizvodnju ovog gomoljastog povrća.

      1.Pravilna priprema zemljišta

Jedna je od najvažnijih ako ne i najvažnija stvar koja utiče na kvalitetan rod. Dobra priprema zahtijeva jesenje oranje na dubini od 25-30 cm, uz obavezan dodatak stajnjaka ili komposta. Na ovaj način uzgajivač obezbjeđuje rastresitost sloja koji omogućava pravilan rast i razvoj gomolja. Pred sadnju, zemljište se usitnjava kako bi se formirao još finiji sloj čije karakteristike će omogućiti lakšu kasniju obradu.

      2. Odabir kvalitetnog sadnog materijala

Odabir sjemenskog krompira od neprocjenjive je važnosti kako za kvalitet tako i za kvantitet. Za veće površine i komercijalniju proizvodnju odaberite sertifikovan sadni materijal prilagođen lokalnim uslovima. U našem podneblju u najpogodnije sorte spadaju Kenebek, Agrija i Diziri.

Naklijavanje krompira dobra je praksa koja omogućava ujednačenije klijanje i brži početni rast.

      3. Đubrenje u pravom trenutku

Krompir kao kultura ima dosta izražene potrebe za hranljivim materijama. Što se tiče osnovnih zahtijeva za azotom, fosforom i kalijumom preporuka je da se koristi NPK đubrivo sa odnosom 10:20:30. Ovo đubrenje potrebno je obaviti prilikom osnovne pripreme zemljišta, a kasnije, tokom intenzivnog rasta, krompir se prihranjuju azotom (2-3 sedmice prije nicanja).

     4. Redovno nagrtanje

Nanošenje zemljišta oko biljke ili kako se specifično naziva - nagrtanje, trebalo bi obavljati minimum 2 puta. Prvi put kada biljka dostigne 15-20 cm, a drugo nekoliko dana kasnije (poslije 10-ak dana). Nagrtanje povećava broj gomolja, a istovremeno smanjuje prodor sunčeve svjetlosti do istih, čime smanjuje mogućnost pojave zelenih krtola.

     5. Prirodna i hemijska zaštita od štetočina

Zaštita od štetočina se podrazumijeva. Krompir je dosta osjetljiva kultura, a najviše strada od plamenjače i krompirove zlatice. Tretiranje bakarnim preparatima (preventivno) najbolja je opcija za zaštitu krompira od plamenjače, dok se od prirodnih preparata za zaštitu od krompirove zlatice upotrebljavaju čajevi ili ekstrakti pelina, koprive pa čak i luka.


Krompir, iako dosta laka kultura za uzgoj, zahtijeva određeni stepen pažnje. Primjenom pravilnog đubrenja, sa redovnim nagrtanjem, pravilnom obradom zemljišta i na kraju zaštitom od bolesti i insekata gotovo sigurno daje dobar i kvalitetan rod.

Šta mislite o ovom članku?

like

dislike

love

funny

angry

sad