Slinavka i šap - Srbija uvela zabranu uvoza mesa i životinja iz rizičnih područja
Kao preventivan odgovor od širenja slinavke i šapa ministar poljoprivrede Srbije uveo je zabranu uvoza stoke, mesa i ostalih životinjskih proizvoda iz zaraženih područja.

Nove mjere Ministarstva zbog slinavke i šapa
Srbija je kao odgovor na izbijanje slinavke i šapa u saveznoj državi Bradenburg, a zbog potencijalnog širenja iste, uvela zabranu uvoza mesa, mlijeka, živih životinja iz zaraženih kao i područja tj. država u kojima postoji sumnja na ovu virusnu bolest.
Kako stoji na sajtu ministarstva - Ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede dr Aleksandar Martinović donio je Naredbu o preduzimanju mjera za sprječavanje unošenja zarazne bolesti slinavka i šap – Foot and mouth disease u Republiku Srbiju, koja je objavljena u Službenom glasniku Republike Srbije dana 21. januara 2025. godine, a stupila na snagu danas.
Šta podrazumijeva zabrana?
Naredbom se, radi sprječavanja unošenja ove zarazne bolesti, zabranjuje uvoz i provoz pošiljaka porijeklom iz zemalja u kojima postoji sumnja ili je potvrđena ova bolest, i to: živih domaćih goveda, svinja, ovaca, koza i ostalih domaćih i divljih papkara, mesa i proizvoda od mesa, mlijeka i proizvoda od mlijeka, ostalih proizvoda životinjskog porijekla za ishranu ljudi, duboko zamrznutog sjemena i embriona, kože, sporednih proizvoda životinjskog porijekla, biološkog materijala kao i prevoznih sredstava za prevoz i provoz živih životinja.
Ove mjere zabrane uvoza i provoza pošiljaka mogu se proširiti, smanjiti ili ukinuti, zavisno od analize rizika i praćenjem kretanja bolesti, navodi se na sajtu Ministarstva Srbije.
Širenje bolesti u Njemačkoj i EU
Podsjetimo, slinavka i šap na tlu Evrope prvo se pojavila u Njemačkoj, nakon čega su neke evropske zemlje uvele zabranu isporuke živih životinja i mesa iz Njemačke, poput Velike Britanije. Bolest je prenosiva sa životinja na životinje, ali ne i na ljude. Ima izrazito negativan ekonomski uticaj na sektor stočarstva, a razlog tome je visoka zaraznost i djelovanje virusa na sve papkare (goveda, ovce, koze, svinje).
Šta mislite o ovom članku?





